Podnikatelia, ktorí komunikujú so štátom elektronicky a vlastnia občiansky preukaz vydaný pred 20. júnom minulého roka, by si mali do konca roka vybaviť nový občiansky preukaz aj napriek tomu, že ich občiansky
preukaz je stále v platnosti. Dôvod je jednoduchý: podnikateľom, ktorí používajú elektronický podpis končí platnosť kvalifikovaných certifikátov. Ktorým podnikateľom vyplýva povinnosť výmeny občianskych preukazov, ako aj
ďalšie informácie ohľadom kvalifikovaných certifikátov integrovaných v slovenských občianskych preukazoch s čipom, sa dozviete v nasledovnom článku našich odborníkov.
Ktorých podnikateľov sa týka povinnosť vybaviť si nové občianske preukazy pre neplatnosť e-podpisu?
Niektorým podnikateľom skončí 31.12.2022 platnosť kvalifikovaných certifikátov pre elektronický podpis. Kvalifikované certifikáty občianskych preukazov pre e-podpis, ktoré boli vydané pred termínom 21.6.2021, už nebudú v platnosti. Podnikatelia, ktorým bol vydaný občiansky preukaz po 21.6.2021, sa zatiaľ výmenou občianskych preukazov nemusia zaťažovať. Ich kvalifikované certifikáty budú platné až do 17.6.2025. Podnikatelia, ktorí si vybavili občiansky preukaz s čipom skôr a využívajú elektronický podpis, musia požiadať o výmenu občianskeho preukazu aj v tom prípade, ak je ich občiansky preukaz ešte zopár rokov platný. Ak tak podnikateľ neurobí, nebude môcť od 1.1.2023 podpisovať elektronické dokumenty či podávať elektronické daňové priznanie.
Ako podnikatelia zistia, či sa ich týka výmena občianskeho preukazu z dôvodu končiacej platnosti certifikátov pre e-podpis?
Túto informáciu možno zistiť veľmi jednoducho. Stačí, ak sa podnikatelia pozrú na dátum vydania občianskeho preukazu.
- Ak je v ich občianskom preukaze uvedený dátum po 21.6.2021, nemusia si vybavovať nový občiansky preukaz.
- Ak majú podnikatelia na občianskom preukaze dátum vydania do 21.6.2021, musia si vybaviť nový občiansky preukaz.
- Ak ešte nejaký podnikateľ nemá kvalifikovaný certifikát, vie si ho vybaviť aj online alebo prostredníctvom našich poradcov.
- Podnikatelia si môžu platnosť kvalifikovaného certifikátu overiť aj prostredníctvom elektronickej služby ministerstva vnútra – „Overenie platnosti certifikátov vydaných na občianskom preukaze s čipom alebo na doklade o povolení na pobyt cudzinca s čipom“
https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/zivotne-situacie/menu-doklady/info_zoznam+certifikatov/.
Prostredníctvom tejto služby štát zobrazuje aktuálny stav všetkých certifikátov, ktoré boli uložené na danom občianskom preukaze.
Budú sa môcť podnikatelia po skončení platnosti kvalifikovaného certifikátu prihlásiť na portál verejnej správy?
Pre všetkých podnikateľov zostáva prihlasovanie na ústredný portál verejnej správy (slovensko.sk) ako aj na ostatné finančné portály naďalej funkčné. Ak má podnikateľ skončenú platnosť kvalifikovaného certifikátu, môže sa naďalej s pôvodným občianskym preukazom prihlasovať a čítať si napríklad došlé emaily v elektronickej schránke.
Ako si vybaviť nový občiansky preukaz pre e-podpis?
Keďže výmena občianskych preukazov z dôvodu neplatných kvalifikovaných certifikátov nie je uzákonená, nie je možné požiadať o nový občiansky preukaz elektronicky. Podnikatelia, ktorí komunikujú so štátom elektronicky, si musia prísť nový občiansky preukaz vymeniť osobne na policajný útvar. O výmenu občianskeho preukazu možno požiadať elektronicky iba v prípade zmeny trvalého pobytu alebo pri skončení časovej platnosti preukazu.
Koľko stojí vybavenie nového občianskeho preukazu pre e-podpis?
Výmena občianskeho preukazu z dôvodu skončeniu platnosti kvalifikovaného certifikátu na vytvorenie KEP stojí pri vydaní do 30 dní 4,50 €. Urýchlené vydanie do 2 dní stojí 24,50 €.
Čo nastane v prípade, ak podnikateľ nepožiada o výmenu občianskeho preukazu a bude naďalej využívať KEP?
Ak bude podnikateľ potrebovať naďalej využívať KEP a nepožiada o výmenu občianskeho preukazu, môže požiadať o vydanie kvalifikovaných certifikátov potrebných na vytvorenie KEP niektorú komerčnú spoločnosť za určitý poplatok.
Čo ešte treba okrem výmeny občianskeho preukazu pre e-podpis vybaviť?
Podnikatelia musia okrem výmeny občianskeho preukazu z dôvodu neplatného kvalifikovaného certifikátu nahlásiť nový občiansky preukaz Obchodnému registru. Túto povinnosť musia zrealizovať prostredníctvom zápisu zmeny údajov o konečných užívateľoch výhod. Ide o zmenu druhu a čísla dokladu totožnosti. Na tento účel sa používa nový formulár. Teda nie ten, ktorým sa do konca septembra 2022 mali dopĺňať do ORSR identifikačné údaje spoločníkov.
Od 1.1.2023 sa budú občianske preukazy vydávať s biometrickými parametrami, ako sú odtlačky prstov či podoby tváre. Tieto parametre budú nahraté v čipe. Občiansky preukaz bez odtlačkov prstov či podoby tváre ostáva v platnosti až do zániku svojej platnosti, a teda ho nie je potrebné vymieňať.
Zhrnutie
Občiansky preukaz s čipom si musia dať vymeniť iba tí podnikatelia, ktorí využívajú elektronické služby a na ten účel potrebujú kvalifikovaný certifikát. Ak podnikateľ nevyužíva kvalifikovaný certifikát, má svoj občiansky preukaz stále platný. Jedná sa teda len o zmenu súvisiacu s platnosťou kvalifikovaného certifikátu, resp. elektronického podpisu. Po
skončení platnosti kvalifikovaných certifikátov sa už nebude možné elektronicky podpísať. Kvalifikovaný certifikát je potrebný na elektronické podpisovanie elektronických služieb, ktoré by v prípade listinných dokumentov vyžadovali vlastnoručný podpis (ide napríklad o návrh na zápis obchodnej spoločnosti do Obchodného registra či daňové priznanie). Kvalifikovaný certifikát vo forme elektronického podpisu má rovnakú hodnotu ako vlastnoručný podpis.
Tím našich expertov podotýka, že platnosť kvalifikovaného certifikátu žiadnym spôsobom neovplyvňuje platnosť
občianskeho preukazu ako dokladu totožnosti.